Biuro Rachunkowe Gorzów, Sigma Urszula Zygadło

ul. Borowskiego 9
66-400 Gorzów Wlkp.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów (PKPiR)

Podatkowa księga przychodów i rozchodów - podstawowe zalety i wady

Biuro Rachunkowe Sigma oferuje prowadzenie księgowości dla firm, które wybrały formę rozliczania podatku w ramach Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR).
Jest to podstawowa forma opodatkowania dochodów działalności gospodarczych, z której podatnik może przejść na inne formy rozliczenia.
Zaletą tej formy opodatkowania jest możliwość uwzględniania kosztów prowadzania działalności przy liczeniu podstawy do opodatkowania. Natomiast podstawową wadą opodatkowania według zasad ogólnych jest istnienie progów podatkowych gdzie po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł(w 2020 roku) podatek dochodowy liczony jest w wysokości 32% a poniżej tego progu wynosi 17%. Wada ta nie istnieje w przypadku zgłoszenia podatnika do podatku liniowego gdzie podatek liczony jest w wysokości 19%. Przy czym w podatku liniowym w przeciwieństwie do zasad ogólnych w rozliczeniach rocznych nie można rozliczać się ze współmałżonkiem.

Dla kogo ta forma opodatkowania?

Mając na uwadze wady i zalety rozliczanie podatku dochodowego w działalności gospodarczej w formie Księgi Przychodów i Rozchodów jest korzystne dla firm, które mają duże kwoty sprzedaży a przy tym mają stosunkowo wysokie koszty prowadzenia działalności (np. zakup towarów, wynagrodzenia pracowników).

Prowadzenie niezbędnych ewidencji księgowych przez Biuro

Dla przedsiębiorców, którzy rozliczają podatek dochodowy w formie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów nasze Biuro Rachunkowe rzetelnie i z zachowaniem należytej staranności prowadzi ewidencje księgowe. Podstawową ewidencją w tej formie jest Księga Przychodów i Rozchodów, która jest w przejrzysty i prosty sposób powiązana z ewidencją VAT zakupu i sprzedaży jeżeli firma została zgłoszona do podatku VAT.

Przygotowywanie i wysyłka dokumentów do odpowiednich urzędów

Do naszych zadań, które wynikają z podpisanej z klientem umowy zalicza się przygotowanie rozliczenia rocznego z działalności gospodarczej (PIT-36, PIT-36L), przygotowanie dokumentów rozliczeniowych z podatku VAT (VAT-7 i plik JPK) oraz przygotowanie zestawu rozliczeniowego z ZUS (ZUS DRA). Dodatkowo w ramach udzielonych pełnomocnictw prowadzimy w imieniu naszych klientów korespondencję z Urzędami Skarbowymi czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Napisz do nas

Biuro rachunkowe Gorzów

Kontakt

Biuro Rachunkowe Sigma mgr Urszula Zygadło

Ul. Borowskiego 9, 66-400 Gorzów Wlkp.
NIP: 599-134-58-88
REGON: 080008551


Biuro czynne pon.-pt. w godz. 9.00-15.00


sigmabiuro@wp.pl
095 737 09 40
662 147 640
600 575 226


Zobacz jak do nas dojechać.

Wyślij zapytanie przez formularz kontaktowy.

Imię i nazwisko
E-mail
Wiadomość

Informujemy, iż kontaktując się z nami wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie przez Biuro Rachunkowe Sigma z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim Państwa danych osobowych do celów związanych i wynikających z przedmiotowego kontaktu, w szczególności odpowiedzi na zapytanie, przedstawienie oferty, przygotowanie umowy. Udostępnione dane będą przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.